KASTAMONU AZDAVAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS KAPSAMINDAKİ SINAVA KATILACAK ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNERİLER

  Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, 5 Haziran Pazar günü Liselere Geçiş Sistemi kapsamında gerçekleştirilecek olan merkezî sınava katılacak öğrenciler için e-broşür hazırlandı. Uzman rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar tarafından Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan  " Sınav İçin Öneriler" başlıklı e-broşür Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde yayınlandı.
LGS KAPSAMINDAKİ SINAVA KATILACAK ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNERİLER

Sınav kaygısının belli bir düzeyde normal ve yaşanması gereken bir duygu olduğunun ifade edildiği broşürde aşırı kaygının ise performansın tam olarak sergilenmesinin önünde bir engel oluşturacağı belirtildi.    Broşürde sınav ile ilgili duyguları kontrol etmeye yönelik öneriler fiziksel, psikolojik ve akademik olmak üzere üç başlıkta sıralandı. 

Sınava katılacak öğrencilere yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri, yürümek, koşmak gibi egzersizler yapmaları, uyku ve dinlenmeye özen göstermeleri önerilirken duygularını konuşarak, yazarak ya da resmederek ifade etmelerinin kaygıyı azaltacağı vurgulandı.   

Sınava hazırlanan öğrencilerin tüm bu önerileri hayata geçirebilmeleri için broşürde örnek egzersizlere de yer verildi.   "Sınav İçin Öneriler" e-broşürüne ulaşmak için  /meb_iys_dosyalar/2022_06/02134913_30093552_LGS_SYnav_IcYn_OnerYler.pdf


Merkez Mahallesi Kumru Sokak No 2 Azdavay/KASTAMONU - 0 366 717 12 14

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.