KASTAMONU AZDAVAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİSLEKSİ FARKINDALIK HAFTASI

DİSLEKSİ FARKINDALIK HAFTASI

DİSLEKSİ FARKINDALIK HAFTASI

"Ub ayızyı kouyaiblioryansınzı" öğrenme güçlüğü çeşidi olan disleksinin bir rahatsızlık olduğunu fark ediyorsunuz demektir. Çünkü disleksili çocuklar için tüm yazılar böyle.

Disleksi; okuma, heceleme ve yazma becerilerini edinmede nörolojik kökenli bir farklılıktır. Yaşıtlarıyla denk veya daha ileri zekâya sahip bireylerin; öğrenilecek konu ya da beceriyi farklı algılama ve buna bağlı olarak farklı yorumlaması sonucu gözlemlenebilen bir bozukluktur.  

Disleksili çocuklar, dünyayı farklı görüyorlar ve farklı öğreniyorlar. Bu çocuklarımız dışlanmamalı. Aksine ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kapasitelerini en üst düzeyde kullanabilmeleri,  toplumsal yaşama hazırlanabilmeleri için toplumu oluşturan tüm katmanların disleksi ve benzeri güçlükler bağlamında farkındalık geliştirmesi, olumlu tutumlar edinmesi, bu yolla sosyal kabulün gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle 1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası önem arz etmektedir.

Unutmayın, her çocuk öğrenir. Bazen aynı anda, bazen farklı anda,  bazen aynı yolla, bazen farklı yolla. Onlar doğru eğitim metotları ve farklı öğretim yöntemleriyle başarılı bir dahi olabilirler. Bizlere düşen bu çocuklarımızın öğrenme zamanlarını ve yollarını keşfedip onlara uygun eğitimi vermektir.

Önemli olan yapamadıkları değil, yapabildiklerinin farkına varmaktır. Unutmayın DİSLEKSİ bir hastalık değil, öğrenme şekillerindeki farklılıktır.

                                                                                                                                                                                                                                   Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Merkez Mahallesi Kumru Sokak No 2 Azdavay/KASTAMONU - 0 366 717 12 14

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.